Зміна засновника ТОВ

Зміна учасника ТОВ вважається однією з найбільш частих корпоративних процедур. Необхідність у цьому може виникнути з різних причин. Перереєстрація власника ТОВ – процес із чітко встановленими правилами. Зі статті ви дізнаєтеся, як змінити засновника у найкоротші терміни і без виникнення проблем у майбутньому внаслідок помилок.

Зміна учасника у ТОВ: покрокова інструкція

Незалежно від кількості учасників юридичної особи, рішення з приводу зміни одного або декількох із них приймають на загальних зборах. Результати загальних зборів оформлюються протоколом (у разі одного учасника – його рішенням). Таким чином, вся процедура зміни учасників ТОВ починається з підготовки протоколу.

У документі має бути зазначено:

  • склад загальних зборів;
  • перелік запрошених осіб;
  • причини заміни учасника;
  • порядок заміни;
  • результати голосування з питань.

У протоколі обов'язково вказується особа, відповідальна за проведення безпосередніх реєстраційних дій. Також у протоколі необхідно зафіксувати причину зміни учасника, наприклад, за власним бажанням.

Перед тим як змінити засновника ТОВ, необхідно визначити спосіб заміни. Це може бути вихід діючого і вступ нового, або передача своєї частки у статутному капіталі іншій особі (продаж). Другий варіант більш популярний у практиці, оскільки вимагає меншої документальної роботи і не зачіпає долі інших учасників ТОВ.

Допущення помилок при оформленні документів може призвести до відмови уповноваженими органами у реєстрації змін. Тому необхідно максимально детально відображати всі нюанси.

Зміна учасника товариства через продаж (дарування) частки

Прийнявши рішення про зміну власників товариства (наприклад, при продажі частки), потрібно перейти до укладення договору відчуження і зміни статуту підприємства. Зміна учасника ТОВ передбачає видання статуту у новій редакції, де зазначаються дані цієї особи і розмір її частки.

Договір відчуження складається у стандартній формі – у вигляді договору купівлі-продажу або дарування. Факт прийому-передачі частки у статутному капіталі фіксується в акті. Угода підлягає нотаріальному посвідченню. У цей же момент новий склад учасників ТОВ підписує статут у новій редакції.

Часто виникає питання, як змінити засновника ТОВ, якщо одним з учасників є юридична особа. Процедура у цьому випадку аналогічна, за винятком моменту, коли сторонами угоди з відчуження корпоративних прав є 2 юридичні особи. Угоду не обов'язково нотаріально оформлювати, однак юристи все одно рекомендують це зробити.

Звернення до державного реєстратора

Подальший порядок зміни учасників ТОВ – реєстрація змін у державному реєстрі після проведення вищевказаних дій. Документи при зміні учасників товариства повинні бути надані реєстратору у наступному обсязі:

  • заповнену заяву про державну реєстрацію змін;
  • оригінал протоколу зборів учасників;
  • оригінал договору з відчуження частки;
  • оригінал акту прийому-передачі;
  • оригінал статуту підприємства;
  • квитанцію про сплату реєстраційного збору.

Для виконання уповноваженою особою процедури зі зміни власників у товаристві потрібно оформити довіреність на проведення їм реєстраційних дій. У довіреності слід вказати обсяг повноважень і перелік інстанцій, куди він буде звертатися.

Перед тим як змінити засновника, слід пам'ятати: перехід права власності на частку у статутному капіталі може спричинити перерозподіл існуючих часток. Наприклад, така ситуація часто виникає при зміні декількох учасників, а саме, їх кількості. У такому випадку всі деталі з приводу часток кожного з них у спільному капіталі повинні бути вказані у протоколі загальних зборів та новій редакції статуту.

Зміна учасника ТОВ визнається закінченою у момент державної реєстрації. Перереєстрація фірми (зміна учасника) вважається завершеною після отримання завіреного державним реєстратором примірника статуту.

Тепер ви знаєте, як змінити засновника ТОВ, і що необхідно у даному процесі передбачити. Звертаємо увагу, що при перереєстрації фірм (учасника) можуть виникнути будь-які проблеми через відсутність необхідних довідок, неправильне заповнення бланків. Краще відразу звертатися до юристів за допомогою, щоб гарантовано отримати якісний результат.

За необхідності зміну складу засновників ТОВ можуть здійснити юристи нашої компанії під ключ. Для цього необхідно надати наступні документи:

  1. Виписку про держреєстрацію.
  2. Чинну редакцію статуту ТОВ.
  3. Інформацію про новий склад засновників (обговорюється за телефоном або при зустрічі).