Зміна розміру статутного капіталу

Зміна розміру статутного капіталу юридичної особи – невід'ємне право його учасників. Причин для проведення такої процедури може бути кілька, проте порядок чітко регламентований законодавством. Ми розповімо, як проводиться зміна статутного капіталу ТОВ, які існують нюанси у цьому питанні, а також які витрати доведеться понести у зв'язку з подібними діями.

За яких причин може змінюватися статутний капітал юрособи

Для зміни розміру статутного капіталу учасниками товариства проводиться ряд заходів. Власникам компанії може знадобитися змінити капітал у зв'язку з власними бізнес-інтересами – для поповнення оборотних коштів або зменшення його обсягу.

Збільшення капіталу за рахунок внесків учасників – один із вигідних способів оптимізації податків. Даний спосіб вважається прямою інвестицією і не є об'єктом оподаткування.

Зміна статутного капіталу за рахунок включення до переліку учасників нової особи з її власним внеском також має певні переваги. Однак є і деякі недоліки – частки колишніх учасників будуть перерозподілені і відсоток кожного з них у загальному капіталі підприємства зменшиться.

Часті зміни розміру статутного капіталу у бік його збільшення – ознака розвитку бізнесу завдяки інвестиційним вкладенням, придбання рухомого або нерухомого майна. При зміні статутного фонду ТОВ він може і зменшуватися, проте не обов'язково це свідчить про регрес підприємства. Наприклад, зміни статутного капіталу у бік зменшення може бути наслідком виходу одного або декількох учасників з виведенням своїх часток, розподілу бізнесу або спрямування його до вузько направленої галузі, яка потребує значних оборотних коштів.

Нагадаємо, що розпоряджатися статутним капіталом юрособи мають право тільки учасники товариства, незалежно від причин зміни розміру фонду.

За послугою зі зміни статутного капіталу звертайтеся до професіоналів

Наша компанія готова надати послугу із супроводу зміни статутного капіталу ТОВ у повній відповідності до вимог закону. Ми виконаємо всі необхідні процедури, пов'язані зі збільшенням або зменшенням фонду, а також передбачимо навіть дрібні нюанси, попередимо про можливі ризики.

Що входить до наших послуг

Наші фахівці проаналізують можливість і доцільність зміни статутного капіталу. На консультації клієнта проінформують про можливі наслідки цієї дії, включаючи тонкощі податкового обліку. В рамках послуги ми підготуємо протокол загальних зборів, нову редакцію статуту та довіреності на представників. Наступний етап – проведення реєстраційних дій із внесенням змін до ЄДР та отримання готового статуту з новим розміром фонду.

Для виконання дій зі зміни статутного капіталу в ТОВ нам потрібно буде від клієнта оригінал чинного статуту, виписка з ЄДР (або свідоцтво про реєстрацію підприємства), а також дані про новий розмір фонду і часток у ньому.

При укладанні договору з клієнтом обговорюються терміни надання послуги, вартість і терміни оплати. Ми чітко пояснимо алгоритм дій зі зміни розміру статутного капіталу і, за необхідності, проінформуємо про кожен етап проведених заходів.

Ваші витрати

До вартості зміни розміру статутного капіталу входить ціна наданої послуги, а також обов'язкові платежі:

  • нотаріальне посвідчення нової редакції статуту (близько 200 гривень);
  • збір за проведення реєстраційних дій – 580 гривень.

Вартість зміни розміру статутного капіталу не залежить від його розміру або виду процедури (збільшення або зменшення).

Практичні особливості процедури

Управління статутним капіталом юридичної особи здійснюється завдяки прийняття рішень на загальних зборах учасників. Учасники наділені невід'ємним правом – збільшувати/зменшувати фонд підприємства, дотримуючись рамок закону.

Відповідно до ЦКУ, для статутного капіталу юрособи не передбачено законодавчого обмеження щодо мінімального/максимального розміру. Розмір визначається тільки за бажанням учасників на загальних зборах.

У ст. 59, 60 ЗУ «Про господарські товариства» зазначено: перед зміною статутного капіталу необхідно створити кворум учасників на зборах у кількості не менше 60%, а також прийняти відповідне рішення більшістю голосів (більше 50%).

Реєстратору подаються документи, передбачені ст. 17 ЗУ «Про державну реєстрацію»:

  • заява (заповнена за зразком);
  • оригінал або нотаріально посвідчена копія протоколу загальних зборів;
  • оригінал статуту у новій редакції;
  • квитанція (чек) про сплату адміністративного збору.

Реєстрація змін розміру капіталу буде вважатися закінченою після внесення держреєстратором даних до ЄДР.

Юристи нашої компанії здійснюють зміну розміру статутного капіталу у найкоротші терміни. Для цього необхідно надати:

  • діючий статут;
  • інформацію про бажаний розмір статутного капіталу.