Приватизація квартири

У матеріалі розглянуто інформацію про те, хто має право приватизувати квартиру, перелік об'єктів, дозволених і заборонених для приватизації фізособами, а також які документи потрібні для приватизації житла у 2019 році в Україні

Приватизація квартири – Україна: поняття процедури, нормативна база

Приватизація державного житла регламентована Законом №2482-ХІІ, прийнятим ще в 1992 р., із внесеними змінами від 25.07.2018 р – «Про приватизацію державного житлового фонду». Окремим законом регулюється процедура приватизації житла у гуртожитках – №3716-VI від 08.09.2011 р.

Мета приватизації житла – можливість вільно розпоряджатися майном: утримувати, ремонтувати, продавати, здавати, дарувати на розсуд власника.

Поняття приватизація квартири у законі визначене таким чином: це відчуження об'єктів нерухомості, супутніх господарських споруд і приміщень державного житлового фонду на користь осіб, зареєстрованих в Україні.

Житло, яке підлягає приватизації: квартири, будинки, інші об'єкти

В Україні дозволено приватизувати квартиру, а також кімнати у гуртожитках такого типу:

 • квартири, розташовані у багатоквартирних будинках;
 • одноквартирні будинки;
 • об'єкти у гуртожитках, де проживає 2 і більше квартиронаймачів (кімнати, блоки, секції, кімнати в одно- та багатоквартирних будинках).

Враховуйте, що приватизацію квартири дозволено здійснювати на громадянина або повністю на сім'ю. Кожна фізособа (громадянин України) має можливість реалізувати право приватизувати квартиру або інше житло одноразово. У разі повторного оформлення приватизації квартири держоргани уповноважені відмовити громадянину або члену його родини. Однак при частковій участі у процедурі фізособа має право здійснити безкоштовну приватизацію житла у рамках невикористаної норми.

Документи, що необхідні для оформлення приватизації квартири у компанії

Перед зверненням до компанії ознайомтеся з тим, які документи потрібні для оформлення приватизації квартири:

 • паспорти, ID картки на всіх фізосіб, зареєстрованих у квартирі;
 • техпаспорт на квартиру, що приватизується (можна замовити у нас);
 • ордер на житловий об'єкт, договір найму для осіб, що мешкають у гуртожитку;
 • документ, що підтверджує пільгу на оформлення;
 • документ про те, що раніше право на приватизацію не використовувалося.

Додаткові довідки, які є необхідними для здійснення процедури, юристи компанії підготовлять самостійно. Ви можете отримати більш детальну інформацію, що потрібно для приватизації квартири безпосередньо в офісі або за телефоном.

Як приватизувати квартиру у Києві – правила, рекомендації

Якщо ви до цього моменту проживаєте у державній квартирі, не скористалися можливістю оформити право власності на неї, в 2019 р., як і раніше, продовжує діяти процедура законної приватизації. Для цього у вас повинен бути ордер на нерухомість, на підставі якого буде проведена приватизація державного житла.

Особи, які проживають разом із наймачем і зареєстровані у квартирі, вважаються членами сім'ї і спільно з ним беруть участь у процедурі.

Перед зверненням до уповноважених держорганів, які здійснюють оформлення приватизації квартири, ознайомтеся з переліком об'єктів, які не підлягають отриманню в особисту власність:

 • квартири музейного типу;
 • житло, розташоване на території військових поселень закритого типу;
 • об'єкти, розташовані у межах території підприємств, установ, організацій, заповідників, парків державного і національного значення, ботанічних садів, ландшафтних парків, історико-культурних заповідників, ін.;
 • об'єкти у гуртожитках, що перебувають в аварійному стані;
 • службове житло, а також яке розташоване у районі Чорнобильської АЕС.

Оформлення державних квартир, житлових об'єктів у гуртожитках в особисту власність, включених до плану реконструкції, здійснюється після її проведення власником. Після проведення реконструкції квартиронаймачі мають переважне право на приватизацію квартир та інших об'єктів.

Що потрібно для приватизації квартири: особливості процедури

Перед тим як оформити приватизацію квартири, слід ознайомитися з актуальними способами, доступними в Україні. За законодавством передбачено 2 варіанти отримати приватизовану квартиру (ст. 3 ЗУ):

 1. Безкоштовно здійснити оформлення житлових об'єктів у рамках передбаченої законом площі.
 2. Викупити зайві квадратні метри, що перевищують санітарну норму.

Безкоштовне оформлення приватизації квартири можливо у разі, коли на наймача і його сім'ю площа нерухомості не перевищує 21 кв. м. на кожну зареєстровану фізосібу + 10 кв. м. надається на всю сім'ю додатково. Наприклад, для сім'ї з 4-х чоловік норма площі – 94 кв. м. Якщо квартира 100 кв. м., то за надлишкові 6 кв. м. доведеться заплатити державі під час оформлення.

Приватизація квартири – вартість процедури для різних категорій громадян

Статтею 5 Закону визначено вартість приватизації квартири, що перевищує норму за площею, і об'єкта з меншими габаритами. У першому випадку, наймач доплачує за норму, що перевищує, цінними паперами, отриманими від приватизації земельної ділянки, державного підприємства. При відсутності зазначених документів фізособа оплачує процедуру оформлення коштами.

Вартість приватизації залежить від середньої вартості квадратного метра нерухомості, встановленої в Україні на конкретну дату оформлення. Доплата за площу приміщення понад норму розраховується таким чином: різниця площі об'єкта і норми для всіх членів сім'ї, помножена на вартість квадратного метра.

Оплата зазначеної вартості може здійснюватися в розстрочку протягом 10 років за умови сплати мінімум 10% від загальної суми, що підлягає виплаті державі (п. 6 ст. 8 ЗУ).

У другому випадку, наймачу і його сім'ї видаються житлові чеки. Їх сума залежить від розміру недостатньої для проживання площі об'єкта і відновної вартості 1-го кв. м.

Безкоштовна передача об'єктів у власність квартиронаймачам здійснюється для пільгової категорії населення – ст. 6 цього Закону України. До їх числа відносяться: герої Радянського Союзу, Соціалістичної Праці, ветерани 2-ї світової війни, праці, інваліди, чорнобильці, виселені зі свого житла без грошової компенсації, військовослужбовці, сім'ї загиблих при виконанні державних і громадських обов'язків, які проживають в однокімнатних квартирах, багатодітні сім'ї.

Як приватизувати квартиру: етапи, порядок, терміни

Щоб оформити нерухомість у власність, ви повинні звернутися до уповноваженого органу: він створюється на базі місцевої державної адміністрації. Також процедура може здійснюватися органами місцевого самоврядування, іншими установами, до яких належить державний житловий фонд.

Порядок приватизації квартири визначений ЗУ №2482-XII – згідно зі ст. 8. Для отримання приватизованої квартири необхідні згоди всіх членів сім'ї (письмові), в т. ч., тимчасово відсутніх на території Києва або взагалі в Україні.

На підставі наданих документів квартира передається всім зареєстрованим фізособам у спільну/часткову власність. Передача квартир власникам здійснюється на підставі прийнятих органами приватизації рішень не пізніш як через місяць після отримання заяви від фізособи.

Підготовка та збір документів може призвести до збільшення термінів приватизації квартир. Щоб швидше отримати документ на житло, краще звертатися до нашої компанії: юристи індивідуально проінформують, скільки коштує приватизація квартири, а також зорієнтують, які документи потрібні для приватизації квартири у вашому випадку.