Ліквідація ТОВ через продаж

Підприємництво відноситься до ризикованих видів діяльності, і не завжди реальний результат відповідає очікуванням. Крім відсутності прибутку причин закрити фірму швидко і з найменшими затратами праці може бути безліч. Ліквідація ТОВ шляхом продажу корпоративних прав третім особам відноситься до альтернативних, але повністю законних способів завершити бізнес максимально швидко і без обов'язкових процедур, передбачених законодавством при ліквідації в звичайному порядку.

Процедура ліквідації ТОВ за допомогою продажу корпоративних прав

Порядок ліквідації ТОВ шляхом продажу відноситься до альтернативних способів закриття підприємства через те, що як такої ліквідації не відбувається. Засновники фірми продають або дарують свої корпоративні права третім особам. Після оформлення і реєстрації угоди вони вже не мають відношення до ТОВ, і не несуть відповідальність за його подальшу діяльність.

Процедура продажу корпоративних прав регулюється чинним законодавством і є абсолютно легальною. Процес продажу передбачає:

 1. Підготовку до здійснення угоди, зокрема внесення змін до статутних документів.
 2. Складання і підписання договору купівлі-продажу корпоративних прав.
 3. Оформлення договору і передача документів підприємства за актом прийому-передачі прав у нотаріуса.
 4. Реєстрація змін в ЄДРПОУ.
 5. Отримання виписки ЄДРПОУ про проведені зміни.

Ліквідація ТОВ через продаж корпоративних прав за бажанням продавця може передбачати не тільки зміну власників, а й зміни юридичної адреси, контактних телефонів, керівництва, найменування і навіть сфери діяльності.

Переваги альтернативного способу ліквідації підприємства

Ліквідація ТОВ через продаж корпоративних прав має ряд переваг в порівнянні з передбаченими законом звичайними способами припинення підприємницької діяльності. До них відносять:

 • мінімальні терміни оформлення, як правило, вся процедура займає не більше 3-5 робочих днів;
 • відсутність обов'язкових етапів і формальностей, передбачених для звичайної ліквідації;
 • можливість завершити діяльність підприємства з боргами без проведення процедури визнання банкрутом.

Але основною перевагою ліквідації фірми через продаж є її легальний характер і регламентація процедури на рівні чинного законодавства.

Підготовка до продажу корпоративних прав

Підготовка до ліквідації фірми через продаж полягає в пошуку покупця, внесення змін до статуту, складанні письмового повідомлення засновників про продаж частини статутного капіталу, складання договору купівлі продажу.

Крім цього, закриття фірми шляхом продажу передбачає припинення комерційної діяльності, прийняття рішення про зміну директора та головного бухгалтера підприємства, і погашення боргових зобов'язань.

Здійснення угоди по продажу корпоративних прав

Договір про відступлення корпоративних прав складається в простій письмовій формі і не потребує нотаріального засвідчення. Але при цьому законодавство містить вимоги до змісту документа. Так договір повинен містити:

 1. Інформацію про сторони угоди, реквізити сторін.
 2. Предмет договору, із зазначенням відчужуваної частки і її номінальної вартості.
 3. Ціну договору. При цьому сума може бути, як вище номінальної, так і значно нижче.
 4. Порядок оплати.
 5. Порядок прийому і передачі частки в статутному капіталі.
 6. Момент переходу права власності корпоративних прав.
 7. Термін виконання договірних зобов'язань сторонами.

Також в договорі позначаються терміни внесення змін до державного реєстру та інші умови, що визначають порядок дій сторін по реалізації договору та його наслідків.

Реєстрація договору продажу корпоративних прав

Крім укладення договору, закриття ТОВ через продаж передбачає обов'язкову державну реєстрацію. Реєстрація проводиться і в центрах надання адміністративних послуг державним реєстратором і у нотаріуса.

Для проведення реєстраційних дій реєстратору або нотаріусу подаються:

 • заява про державну реєстрацію змін;
 • документ, що підтверджує оплату адміністративного збору;
 • договір купівлі-продажу корпоративних прав;
 • акт прийому-передачі частки в статутному капіталі товариства (оформляється на спеціальному бланку і засвідчується нотаріусом).

Важливо знати, що засвідчення акту прийому-передачі проводиться нотаріусом після повної передачі всієї документації фірми покупцеві, в тому числі і звітної.

Після проведених реєстраційних дій необхідно отримати виписку з ЄДРПОУ. На цьому етапі ліквідація ТОВ шляхом продажу вважається завершеною.

Нюанси альтернативної процедури ліквідації ТОВ з боргами

Закрити ТОВ через продаж корпоративних прав, якщо у підприємства невиконані боргові зобов'язання можна також за допомогою альтернативної процедури, оскільки вона не передбачає перевірку фіскальних органів і обов'язкового повідомлення кредиторів і контрагентів про зміну засновників. Але ліквідація через продаж ТОВ до таких випадках пов'язана з деякими особливостями.

В першу чергу проблемним є пошук покупця. У вирішенні проблеми може допомогти звернення до юридичної фірми, що спеціалізується в сфері корпоративних прав, в тому числі і альтернативної ліквідації.

По-друге, закриття фірми з боргами через продаж, по суті не є її ліквідацією. І найбезпечнішим способом мінімізувати проблеми, що можуть виникнути в майбутньому, є офіційна ліквідація підприємства після продажу новим покупцем, в тому числі і через процедуру банкрутства. Такі послуги також надають юридичні фірми, що надають правову допомогу в корпоративній сфері.