Позбавлення батьківських прав

Позбавлення батьківських прав в Україні регламентується Сімейним кодексом (СК) України. Основна мета – захист дітей, які опинились у вкрай несприятливих і небезпечних умовах у зв'язку з некоректною поведінкою їхніх батьків. Дана міра служить покаранням для батька чи матері, які навмисне наражають на небезпеку свою дитину. Підстави для позбавлення батьківських прав батька або матері, процедуру і наслідки проаналізуємо у нашій статті.

Причини позбавлення батьківських прав

Перелік підстав для позбавлення прав міститься у ст. 164 СК. До них належать певні дії або бездіяльність батьків по відношенню до своїх дітей. Бездіяльність полягає у самоусуненні від виконання своїх обов'язків без поважної причини.

Бездіяльність проявляється:

 • в усвідомленому незабезпеченні дитини необхідними продуктами харчування, медичним обслуговуванням, лікуванням, що негативно вплинуло на його фізичний розвиток і здоров'я;
 • відсутністю необхідного спілкування з дитиною, що вплинуло на його можливість нормально фізично, психічно, соціально і духовно розвиватися.

Підстава для позбавлення батьківських прав за власним бажанням батьків – факт добровільного залишення дитини у пологовому будинку, іншому медичному закладі. Позбавлення прав відбувається по закінченню 6-ти місяців, якщо батьки без поважної причини не виявляли інтерес до залишеного сина, доньки, не турбувалися про долю дитини.

Також підставою для позбавлення прав на виховання дитини є вчинення батьками дій, що впливають на нормальний психічний розвиток, а також небезпечних для здоров'я і життя дитини.

До таких дій належить:

 1. Жорстоке поводження – фізичне, психічне насильство, нанесення тілесних ушкоджень будь-якого ступеню тяжкості, побої, приниження, залякування. До інших жорстоких дій відносять обмеження волевиявлення особи, що призвело до емоційної нестабільності дитини, психічного розладу, небезпеки для здоров'я і життя.
 2. Експлуатація дитини – залучення її до важкої праці, заняття проституцією і іншою злочинною діяльністю, примус до жебрацтва.
 3. Злочинні дії по відношенню до дитини, за які батько або мати притягнуті до кримінальної відповідальності.

Позбавлення батьківських прав батька/матері може бути пов'язане з їх неправильним способом життя. Якщо батьки є хронічними алкоголіками, наркоманами, вони можуть бути позбавлені батьківських прав.

Досудова підготовка документів для позбавлення батьківських прав

Процедура позбавлення прав батька або матері – процес тривалий: вимагає встановлення вини батьків, факту реальної загрози для розвитку, життя дитини. Остаточне рішення виносить тільки суд. Орган правосуддя має право призупинити процес у разі усвідомлення батьками своїх помилок і готовності до виправлення ситуації. Зазначені підстави ретельно перевіряються судом. Якщо доказів недостатньо, це може вплинути на рішення судді.

Згідно із законодавством, неможливо позбавити батьківських прав осіб, які не виконують свої обов'язки по відношенню до дітей внаслідок:

 • важкого фізичного захворювання;
 • психічних розладів, у тому числі розумової неповноцінності (крім алкоголізму і наркоманії);
 • інших незалежних від волі особи причин, наприклад, тривалі далекі відрядження, перешкоди з боку батька/матері при здійсненні батьківських обов'язків, неможливості повноцінного матеріального забезпечення дитини неповнолітніми батьками, інші.

Перший крок для захисту дітей від батьків, які усвідомлено завдають їм шкоди, - збір доказової бази. Розглянемо кожну з підстав для позбавлення батьківських прав батька в Україні (матері) більш детально.

Для доказу факту хронічного алкоголізму або наркоманії необхідний документ, що підтверджує постановку на облік в психоневрологічний диспансер особи. Вирішальний фактор для прийняття рішення судом:

 1. Тривалість подібного способу життя.
 2. Небажання особи пройти курс лікування.

Найчастіше особа, що перебуває в залежності, і його близькі родичі не звертаються по таку допомогу до офіційних структур. За допомогою органів опіки та піклування, Національної поліції та інших державних органів можливо зафіксувати систематичне вживання особою алкоголю або наркотиків, домогтися постановки на облік і надати необхідні документи до суду.

У разі жорстокого або злочинного поводження, експлуатації дитини, примушення її до незаконних дій доказовою базою при позбавленні батьківських прав матері або батька будуть служити:

 • протоколи, складені органами Нацполіції України;
 • постанови адміністративних органів, судів про притягнення осіб до відповідальності за насильство в сім'ї (відповідно до ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству»), інші правопорушення (відповідно до КУпАП);
 • висновки про стан здоров'я, фізичний і психологічний стан дитини, акти обстеження умов проживання, оцінки рівня безпеки, рішення комісій органів опіки та піклування, представників місцевих органів влади про рекомендації позбавити прав батьків на виховання дитини;
 • рішення суду про притягнення батька або матері до кримінальної відповідальності у зв'язку з вчиненням злочинних дій по відношенню до своєї дитини.

Досудовий попередній спосіб захисту дітей від домашнього насильства – примусове ізолювання дітей на час прийняття судом рішення про позбавлення батьківських прав батька або матері дитини. Дітей можуть передати тимчасово до родичів, родини патронатного вихователя, центру соціальної та психологічної реабілітації або притулку – у залежності від обставин справи та стану дитини.

В юридичній практиці досить складно встановити факт неучасті батьків у вихованні дитини з метою позбавлення батьківських прав батька дитини або матері. Тому у більшості випадків суд відмовляє у позбавленні прав. Документально важко довести самоусунення батьків від своїх обов'язків.

Щоб юридично правильно підтвердити факт свідомої неучасті одного з батьків в утриманні, вихованні дитини, необхідна участь у процесі фахівця. Професійний юрист допоможе вирішити наступні питання: як позбавити батьківських прав у державі Україна, які документи потрібні для позбавлення батьківських прав, хто може звернутися до суду, а також допоможе скласти список необхідних документів для позбавлення батьківських прав батька або матері.

Судовий розгляд питання щодо позбавлення батьківських прав

Ухвалення рішення щодо подальших відносин між дітьми і батьками, що порушують їх права на нормальний розвиток, виховання, відповідно до закону передбачено тільки через процедуру позбавлення батьківських прав судом. Подати позовну заяву до суду може:

 1. Один із батьків.
 2. Опікун або піклувальник, призначений відповідно до закону.
 3. Будь-яка особа, у сім'ї якої проживає така дитина.
 4. Медична або освітня установа будь-якої форми власності, де знаходиться дитина.
 5. Орган опіки та піклування.
 6. Прокурор.
 7. Неповнолітній, що досяг віку 14 років, - по відношенню до своїх батьків.

Позовна заява повинна містити підтверджені факти підстав для позбавлення особи батьківських прав. У документі необхідно зазначити і довести факт наявності:

 • спорідненості між дитиною і батьками, що документально підтверджена (свідоцтво про народження, судове рішення про визнання певної особи батьком або матір'ю дитини);
 • причин позбавлення батьківських прав (з офіційними доказами).

При розгляді справи суд враховує думку дитини. У ст. 171 СК України не визначений вік, коли дитина має право висловити свою точку зору. Однак у постанові КМУ «Про питання органу опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини» №866, в редакції від 10.10.2018 року, така можливість обмежена письмовою заявою дитини.

Суд може відкласти ухвалення рішення про позбавлення батьківських прав з метою надання можливості батькам виправити ситуацію. Контроль над ситуацією покладається на органи опіки та піклування.

Наслідки позбавлення батьківських прав

Наслідки позбавлення батьківських прав батька або матері не носять необоротний характер. Згідно зі ст. 169 СК України, для осіб, позбавлених батьківських прав, передбачена можливість їх відновлення. Однак така можливість виключена, якщо дитина досягла повноліття або була усиновлена іншою особою.

У разі позбавлення батьківських прав батько чи мати не можуть вільно спілкуватися з дитиною. Однак обов'язки з матеріального забезпечення, в тому числі і аліментні зобов'язання, за такими батьками зберігаються.